O-NAS

AKTUALNOŚCI

Uroczysty pogrzeb komandorów w Gdyni

16 grudnia 2017 roku odbył się w Gdyni uroczysty pogrzeb śp. komandorów: Stanisława Mieszkowskiego, Jerzego Staniewicza i Zbigniewa Przybyszewskiego. Bohaterowie ci chwalebnie zasłużyli się w służbie Ojczyzny walcząc w obronie polskiego Wybrzeża w 1939 roku. Po kapitulacji Helu dostali się do niemieckiej niewoli i do stycznia 1945 roku przebywali w obozach jenieckich. W okresie powojennym włączyli się w odbudowę polskiej Marynarki Wojennej, lecz na początku lat pięćdziesiątych władze komunistyczne postanowiły pozbyć się oficerów, którzy nie pasowali do nowej rzeczywistości politycznej. Dlatego dochodziło do licznych sfingowanych procesów, podczas których oskarżano bohaterów o szpiegostwo i skazywano na śmierć. Taki los spotkał właśnie trzech wymienionych komandorów, którzy zostali aresztowani przez oprawców z Informacji Wojskowej, a następnie poddani brutalnym przesłuchaniom i skazani na śmierć. W grudniu 1952 roku dokonano na nich bestialskiego mordu w kazamatach więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Przez wiele dziesięcioleci nie było znane miejsce ich pochówku. Dopiero w 2013 roku odnaleziono ich szczątki w zbiorowej mogile w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Po 65 latach od ich męczeńskiej śmierci mogliśmy im wreszcie podziękować i zapewnić godny pochówek. Pomimo tego, że za wierną służbę Rzeczypospolitej zostali zamordowani przez komunistycznych zbrodniarzy, którzy próbowali zatrzeć wszelką pamięć o nich, to jak zauważył prezes IPN Jarosław Szarek: „Pamięci o bohaterach nie da się zabić. Ona zawsze wraca. To kolejny pogrzeb, który jest tego dowodem. Bohaterowie zawsze wracają”.

16 grudnia uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 mszą św. w kościele MW w Gdyni-Oksywiu, odprawioną przez biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka, który w wygłoszonej homilii stwierdził, że: „Niezwykła historia trzech oficerów Marynarki Wojennej jest potwierdzeniem prawdy, że nie ma zbrodni doskonałej. Odnalezienie ich ciał, identyfikacja i królewski pogrzeb są triumfem prawdy nad kłamstwem, sprawiedliwości nad przemocą i bezprawiem. Ostatecznie to oni odnieśli zwycięstwo, a ich oprawcy ponieśli sromotną klęskę”. Po nabożeństwie uformował się uroczysty kondukt pogrzebowy z trumnami wiezionymi na armatnich lawetach, który przeszedł na Cmentarz Marynarki Wojennej, gdzie komandorzy zostali pożegnani z najwyższymi żołnierskimi honorami i spoczęli w Kwaterze Pamięci. W ceremonii pogrzebowej wzięło udział kilkaset osób, a wśród nich członkowie rodzin komandorów, licznie przybyli wojskowi i patrioci z różnych stron Polski. Była także obecna delegacja Ligi Obrony Suwerenności pod kierownictwem Przewodniczącego LOS Wojciecha Podjackiego.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Jeśli chcesz
kontynuować, udziel zgody na użycie cookie.

Polityka prywatności:
Liga Obrony Suwerenności – administrator strony internetowej www.lospolski.pl odpowiada za przetwarzanie Twoich danych osobowych. Dane osobowe oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Przykładowo mogą to być: adres e-mail użytkownika strony internetowej, numer IP komputera użytkownika lub inne dane, które użytkownik przekazuje administratorowi tej strony, np. poprzez formularze zamieszczone na stronie. Informujemy, że zbieramy i przetwarzamy dane osobowe użytkowników strony internetowej www.lospolski.pl
Powierzone nam dane osobowe są bezpieczne. Zobowiązujemy się do ich wykorzystania zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002r. nr 101 poz. 926 z późn. zm.) („Ustawa” ) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) („RODO”). Liga Obrony Suwerenności jest podmiotem, który będzie przechowywać Twoje dane osobowe i korzystać z nich wyłącznie w celach na które się zgodziłeś. Liga Obrony Suwerenności dostępna jest pod adresem:

80-308 Gdańsk ul. Wita Stwosza 73 p. 1/2 oraz pod adresem mailowym:
lospolski@lospolski.pl i numerem telefonu: 501 813 770. Osobą zajmującą się danymi osobowymi jest Pan Wojciech Podjacki, z którym możesz skontaktować się pod wskazanym adresem mailowym. W sprawach związanych z Twoimi danymi możesz kontaktować się z nami poprzez wysłanie maila właśnie na adres: lospolski@lospolski.pl. Adres ten służy temu, abyś mógł z nami kontaktować się w sprawie swoich danych oraz abyś mógł realizować swoje prawa związane z udostępnionymi nam danymi. Masz prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania.