O-NAS

AKTUALNOŚCI

Pogrzeb „Inki” i „Zagończyka”

W niedzielę 28 sierpnia 2016 roku obchodziliśmy 70. rocznicę zamordowania przez komunistów, w katowni Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Kurkowej w Gdańsku, Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz ppor. Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. W tym dniu odbył się w Gdańsku państwowy pogrzeb naszych bohaterskich Żołnierzy Niezłomnych.

Uroczystości rozpoczęto mszą żałobną odprawioną w Bazylice Mariackiej przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, który w homilii podkreślił ich zasługi, mówiąc, że „Inka” i „Zagończyk” byli „bohaterami polskiej wolności, prawdziwymi sługami Ojczyzny i autentycznymi polskimi patriotami”. Wyraził też zadowolenie, że wreszcie po latach doczekali się chrześcijańskiego pogrzebu, lecz z żalem stwierdził, że „zbyt długo czekali na należne im uznanie”. Metropolita gdański podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do odnalezienia i zidentyfikowania szczątków Żołnierzy Niezłomnych. W przeszłości wyklętych przez komunistycznych zdrajców i zdawałoby się, że wymazanych ze zbiorowej pamięci narodu. Jednak po wielu latach, dzięki swojej wspaniałej postawie, inspirującej kolejne pokolenia Polaków, nasi bohaterowie powstali z dołów śmierci i stanęli dumnie do apelu. Podczas nabożeństwa odczytano także rozkaz awansujący pośmiertnie Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” na stopień podpułkownika, a Danutę Siedzikównę „Inkę” na stopień podporucznika.

Po mszy uczestnicy ceremonii przeszli w kondukcie pogrzebowym na Cmentarz Garnizonowy, gdzie pochowano bohaterów antykomunistycznej konspiracji. Trumny „Inki” i „Zagończyka” spoczywały na lawetach armatnich. W ostatniej drodze towarzyszyła im asysta orkiestry i kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele władz państwowych i duchowieństwa oraz wielotysięczne rzesze patriotów, którzy przybyli na tę okoliczność z całej Polski. W uroczystościach uczestniczyła także liczna delegacja Ligi Obrony Suwerenności z Przewodniczącym Wojciechem Podjackim na czele. Podczas pogrzebu panowała wspaniała i podniosła atmosfera. Dało się odczuć, że było to prawdziwe święto polskiego patriotyzmu. Co chwilę rozlegał się gromki okrzyk: Cześć i chwała bohaterom! Ponad głowami uczestników falowało morze biało-czerwonych flag, a wśród nich dumnie powiewał transparent Ligi Obrony Suwerenności. Można rzec, że tak jak niegdyś „Inka” i „Zagończyk” oraz tysiące innych Żołnierzy Niezłomnych, „zachowali się jak trzeba”, tak obecnie Polska oddała należny hołd naszym nieśmiertelnym bohaterom.

Niestety, trzeba także odnotować pewne fakty, które, co prawda, nie popsuły tej wspaniałej uroczystości, ale jednak pozostawiły pewien niesmak, a nawet wywołały słuszne oburzenie. Mianowicie grupka awanturników z KOD-u próbowała zakłócić przebieg obchodów, natomiast były prezydent Lech Wałęsa pojawił się w stroju nadającym się bardziej na plażę niż na tak ważną i doniosłą okoliczność, chociaż na wcześniejszym pogrzebie renegata Jaruzelskiego ubrany był w elegancki garnitur. Takim postępowaniem dopisali kolejny rozdział do księgi hańby układu politycznego rządzącego III Rzeczpospolitą przez ponad dwie dekady.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Jeśli chcesz
kontynuować, udziel zgody na użycie cookie.

Polityka prywatności:
Liga Obrony Suwerenności – administrator strony internetowej www.lospolski.pl odpowiada za przetwarzanie Twoich danych osobowych. Dane osobowe oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Przykładowo mogą to być: adres e-mail użytkownika strony internetowej, numer IP komputera użytkownika lub inne dane, które użytkownik przekazuje administratorowi tej strony, np. poprzez formularze zamieszczone na stronie. Informujemy, że zbieramy i przetwarzamy dane osobowe użytkowników strony internetowej www.lospolski.pl
Powierzone nam dane osobowe są bezpieczne. Zobowiązujemy się do ich wykorzystania zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002r. nr 101 poz. 926 z późn. zm.) („Ustawa” ) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) („RODO”). Liga Obrony Suwerenności jest podmiotem, który będzie przechowywać Twoje dane osobowe i korzystać z nich wyłącznie w celach na które się zgodziłeś. Liga Obrony Suwerenności dostępna jest pod adresem:

80-308 Gdańsk ul. Wita Stwosza 73 p. 1/2 oraz pod adresem mailowym:
lospolski@lospolski.pl i numerem telefonu: 501 813 770. Osobą zajmującą się danymi osobowymi jest Pan Wojciech Podjacki, z którym możesz skontaktować się pod wskazanym adresem mailowym. W sprawach związanych z Twoimi danymi możesz kontaktować się z nami poprzez wysłanie maila właśnie na adres: lospolski@lospolski.pl. Adres ten służy temu, abyś mógł z nami kontaktować się w sprawie swoich danych oraz abyś mógł realizować swoje prawa związane z udostępnionymi nam danymi. Masz prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania.